English
Opis filmu
Seanse
20 paźdz, 10:00
Helios 5
24 paźdz, 21:45
Helios 1
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 32
żółte: 20
czerwone: 54
koniecznie, nadrabianie wstydliwych zaległości...
~ Niestrawność
Dobry film biograficzny
~ Kasia.Julka
klasyka
~ wks
Amadeusz
Amadeus
reż. Miloš Forman / USA 1984 / 160’

Obsada

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Simon Callow, Jeffrey Jones, Roy Dotrice

nagrody

Oscar 1985 – najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja, najlepszy dźwięk, Złote Globy 1985 – najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz, BAFTA Awards 1986 – najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsza charakteryzacja, najlepszy dźwięk, César 1985 – najlepszy film zagraniczny, Awards of the Japanese Academy 1986 – najlepszy film zagraniczny

Opis filmu

Gdy film pojawił się na ekranach, zebrał – oprócz sterty nagród i entuzjastycznych recenzji – także parę kąśliwych uwag. Zwłaszcza muzykolodzy mieli za złe twórcom, że zrobili z Mozarta rozbrykanego młodzieńca, który na kolanie, od niechcenia pisze genialne utwory (a przecież był to człowiek niezwykle pracowity), cesarskiego kompozytora, Antonia Salieriego, naznaczyli zaś na wieki piętnem „króla miernot” (krzywdząca opinia) i mordercy Wolfganga Amadeusza (choć to tylko insynuacje).

Nie da się ukryć, że film Formana silnie wpłynął na potoczne myślenie o Mozarcie i jego czasach. Taka jest potęga kina! Ale Amadeusz nie stałby się „dziełem z kanonu”, gdyby ograniczył się do snucia sensacyjnych anegdot na temat postaci z encyklopedii. To film o paradoksach talentu, który często „trafia” w osoby, wydawać by się mogło, zupełnie niegodne tego zaszczytu. Jednocześnie jest to bardzo formanowska opowieść o wolności artysty czy też szerzej – jednostki w konfrontacji z opresyjną rzeczywistością. Z władzą, z zawiścią i brakiem zrozumienia.

Mimo dramatyzmu losów kompozytora Amadeusz ma w sobie radość i blask, które przebijają się przez mroczne tony – to wszystko, co łączy twórczość Formana (począwszy od pierwszych czeskich komedii) i muzykę Mozarta. Film kończy śmiech tytułowego bohatera. Wyraz triumfu zza grobu. Zabić można artystę, ale nie jego sztukę.

Bartosz Żurawiecki

Moje AFF
Strona archiwalna 4. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2013
PWŚCPSN
21 22 23 24 25 26 27
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu