English
Opis filmu
Seanse
21 paźdz, 17:00
Helios 4
24 paźdz, 19:00
Helios 4
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 30
żółte: 21
czerwone: 67
(będzie wyświetlane w jednym kawałku?)
~ soni-x
najbardziej dochodowy film w historii kina
~ wks
klasyka... ale ileż można, no ile?
~ Niestrawność
Przeminęło z wiatrem
Gone with the Wind
reż. Victor Fleming / USA 1939 / 224’

Obsada

Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Hattie McDaniel, Thomas Mitchell

nagrody

Oscar 1940 – najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia, najlepszy montaż

Opis filmu

Stare Hollywood żegna stare Południe. Przeminęło z wiatrem – „romans wszech czasów”, bijąca rekordy popularności adaptacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell, dzieło życia producenta Davida O. Selznicka – to także hołd złożony tym, którzy przegrali wojnę secesyjną. Część pierwsza filmu pokazuje wielkość i chwałę posiadaczy ziemskich z południowych stanów Ameryki, druga – ich upadek, trzecia – zmiany, jakie zaszły w Georgii po klęsce Konfederatów.

O sukcesie Przeminęło z wiatrem zadecydował przede wszystkim rozmach tego widowiska – Hollywood bije tu własne rekordy w dziedzinie: długości, wystawności, epickości itd. itp. Ale także para głównych bohaterów, pozbawionych płomiennego idealizmu i innych szlachetnych cech, które charakteryzują większość ekranowych kochanków. Scarlett O’Hara (w brawurowej kreacji pięknej Vivien Leigh) i Rhett Buttler (Clark Gable) są krnąbrni, aroganccy, „samolubni i okrutni”. W gruncie rzeczy… niesympatyczni. A jednak to dzięki nim film budzi emocje i jest czymś więcej niż tylko monumentalną rekonstrukcją przeszłości.

Oglądając tę megaprodukcję, trzeba pamiętać, że kultura Południa, którą sławi się na ekranie, była konserwatywna, patriarchalna, ksenofobiczna, oparta na segregacji rasowej i niewolnictwie czarnoskórych. Ideowo niewiele się zresztą różniła od kina hollywoodzkiego lat 30. Z perspektywy czasu przyglądam jej się z pewną fascynacją, lecz zarazem cieszę się, że już przeminęła z wiatrem.

Bartosz Żurawiecki

 

Moje AFF
Strona archiwalna 4. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2013
PWŚCPSN
21 22 23 24 25 26 27
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu