English
Główna
Aktualności

Popołudniowa igraszka reż. Jill SolowayPopołudniowa igraszka reż. Jill Soloway
Aktualności
24 paź 13
Spotkania z twórcami w American Corner (24-25.10)

W kameralnej atmosferze biblioteki amerykanistycznej (Rynek 58, Wrocław) będzie można porozmawiać o karierze młodych amerykańskich filmowców niezależnych, ich inspiracjach i specyfice amerykańskiego rynku filmowego. Spotkania poprowadzi Karolina Pasternak. Wstęp wolny.

W programie:

24 października (czwartek), godz. 17.00

Broń a dorastanie / Guns and Upbringing

Dewastujący obraz współczesnej Ameryki w kinie młodych niezależnych. Kapitulacja czy interwencja?

Goście: Vince Grashaw (Coldwater)  i  Alexandre Moors (Niebieski Caprice / Blue Caprice)

Vince Grashaw - urodzony w San Fernando Valley w 1981 roku. Odpowiedzialny za produkcje i zdjęcia do doskonale przyjętego, prezentowanego na festiwalu Sundance w 2011 Bellflower. Człowiek orkiestra, podobnie jak inni członkowie kolektywu Coatwolf: operator, aktor, producent, reżyser. Coldwater to jego pełnometrażowy debiut reżyserski.

Alexandre Moors - dorastając na przedmieściach Paryża, był członkiem grupy artystów graffiti. Studiował w szkole Arts Décoratifs (ENSAD). Po przeprowadzce do Nowego Jorku wyreżyserował wiele filmów krótkometrażowych i teledysków. Wspólnie z Kanyem Westem wyreżyserował eksperymentalny film Cruel Summer, który miał premierę na MFF w Cannes w 2012.  Niebieski caprice jest jego debiutem fabularnym.

24 października (czwartek), godz. 18.00

Debiut w cieniu Hollywood / Debuting in the Shadow of Hollywood

Uznani i początkujący. "Outsiderstwo" czy działanie zespołowe? Los Angeles czy Nowy Jork? Różne modele kariery w amerykańskim przemyśle filmowym.

Goście: Lance Edmands (Zimowy ptaszek / Bluebird), Jill Soloway (Popołudniowa igraszka/ Afternoon Delight)

Jill Soloway - urodzona w Chicago scenarzystka, reżyserka i producentka, nominowana do Emmy. Soloway współtworzyła jedne z najbardziej znanych amerykańskich seriali telewizyjnych: Sześć stóp pod ziemią, Chirurgów, Wszystkie wcielenia Tary. Wspiera organizacje feministyczne. Jest też współzałożycielką East Side Jews - organizacji, mającej za zadanie zainteresowanie młodszego pokolenia judaizmem.

Lance Edmands - reżyser, scenarzysta i montażysta. Urodził się w 1981 roku w stanie Maine. Studiował w Tisch School of Arts na NYU, brał udział w warsztatach Sundance Screenwriters Lab w 2010, gdzie pracował nad scenariuszem Zimowego ptaszka. Jako montażysta pracował między innymi przy debiutanckim filmie Leny Dunham Mebelki.  

25 października (piątek), godz. 17.00

Autostradą do nieba? / Highway to Heaven?

Podróż "do", czy ucieczka "od" - gdzie dziś prowadzi i co symbolizuje droga w amerykańskim kinie?

Goście: Mike Ott (Pearblossom Hwy)  i Kyle Smith (Blue Highway)

Mike Ott - studiował historię sztuki na Uniwersytecie Kalifornijskim. Karierę reżysera rozpoczął od kręcenia teledysków dla zespołów znanych z ramówek MTV i MTV 2 (Pretty Girls Make Graves, The Blood Brothers). Inspiruje się francuską Nową Falą. Pearblossom Hwy jest drugą częścią jego trylogii pustynnej. Wykłada na uniwersytecie w południowej Kalifornii.    

Kyle Smith - dorastał w Columbii w stanie Missouri. Studiował w szkole filmowej, ale zajmował się tam nie tylko produkcją filmów, lecz również krytyką filmową. Jego debiutancka, godzinna komedia futbolowa Turkey Bowl została bardzo dobrze przyjęta na festiwalu SXSW w 2011 roku. Serwis indiewire.com określił wtedy reżysera jako „następcę Roberta Altmana”.

25 października (piątek), godz. 18.00

Killer Films - dla kogo zabójcze, dla kogo zbawienne? / What to kill, what to save

Kino niezależne w walce z tabu i dyskryminacją. Jak było kiedyś? Jak jest dziś?

producentka Christine Vachon (m.in. Cal od szczęścia / Hedwig and the Angry Inch, Idol / Velvet Goldmine, Bez względu na cenę / At Any Price) i Darrien Michele Gipson (SAGIndie)

Ostatnie spotkanie poświęcone będzie Christine Vachon, słynnej producentce, współpracującej z takimi reżyserami jak Todd Solondz, John Cameron Mitchell czy Todd Haynes i zajmującej się od początku kariery tematami wykluczenia i odrzucenia przez społeczeństwo ze względu na różne typy odmienności. Otrzymała Award for Outstanding Achievement in Lesbian and Gay Media, a także została uhonorowana przez New York Women in Film and Television nagrodą Muse Award for Outstanding Vision and Achievement. We Wrocławiu Vachon odbierze nagrodę Indie Star Award przyznawaną za osiągnięcia w niezależnym filmie amerykańskim.

Moje AFF
Strona archiwalna 4. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2013
PWŚCPSN
21 22 23 24 25 26 27
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
aff@snh.org.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu